Maker Faire 2021

O víkendu (10-12/09) se v Praze konal další ročník Maker Faire. Po téměř dvouleté odmlce máme možnost potkat naživo celou řadu zajímavých tvůrců a jejich projektů. Aktivně jsme se minulých ročníků účastnili (i některých mimopražských) a letos se chystáme také. Vřele doporučujeme, přijeďte se podívat, stojí to za to.

Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit a především nadšených a zvídavých lidí. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. Maker je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, kdo se nespokojí s dostupnými věcmi a službami, vytváří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století.

Octopus LAB zde bude také. Děkujeme za hezký „medailonek“, který je k dispozici na Facebooku:
facebook.com/MFPrague/photos/a.399775593775823/1239372973149410/

Minulé ročníky:
Plzeň: octopuslab.cz/pilsen-mini-maker-faire-2019/
Mladá Boleslav: octopuslab.cz/2019/09/
Bratislava: octopuslab.cz/2019/11/
Praha: octopuslab.cz/maker-faire-2019/
OtopusLAB obdržel na Maker Faire Prague 2019 ocenění Maker of Merit

Některé projekty které bereme s sebou

  • Turingův stoj
  • Emulátor Intel 4004
  • MQTT teploměr
  • MQTT klávesnice a displej
  • E-ink displej
  • Robotická vozítka
  • Zdroje a měřící moduly
  • a řada dalších

Převažující většina projektů je realizována s ESP32 na vývojových deskách OctopusLAB.

Pokud se chcete i vy stát součástí úžasné komunity makerů v pražském Maker Faire, neváhejte a určitě doražte! Maker Faire Prague je největším kutilským festivalem v Česku. Akce pro celou rodinu, která spojuje kreativitu, umění, řemesla a technologie.


Maker Faire 2021 – jaké to bylo?

Jako vždy skvělé. Kutilové, tvůrci – prostě makeři – bývají zárukou skvělé atmosféry a pozitivní energie. Pro nás je zásadní, že máme možnost se ve dvou dnech potkat s velkým množstvím podobně smýšlejících nadšenců. A jak vystavovatelé tak i většina návštěvníků jistě ocenili skvělou přípravu organizátorů. Alespoň z našeho pohledu vzhledem k situaci proběhlo vše nadstandardně a i touto cestou všem dodatečně děkujeme.

Na našem stánku jste mohli vidět v provozu ESP32 s několika druhy displejů (segmentové LED, RGB maticové LED, e-ink a TFT dotykový). Zájem byl i o robotická vozítka, turingův stroj či emulátor i4004. Stihli jsme zprovoznit i Lightning Network automat s mincovníkem, kde si někteří pokročilejší uživatelé (Agama Point, General Bytes) mohli vyzkoušet druhou vrstvu bitcoinu nákupem za pár desítek korun.

Na naší plně osazenou desku RobotBoard s ESP32 jsme narazili u našich známých z pražského robodoupe.cz! Potěšil nás záměr použít jí v některém kroužku DDM (Domů dětí mládeže).

Na dalších expozicích nás zaujaly některé výborné nápady. Na obrázku vidíte modulární systém brickrknowledge.de/en, který vypadá opravdu zajímavě. Oceňuji možnost stavění i do prostoru a kreativní přístup k propojování, značení i celému konceptu.

Na stánku hwkitchen.cz nás zaujala kolekce několika stavebnic: MAKER BLOCK a Micro:bit TinkerKit od TINKERCADEMY. Vypadají velmi zajímavě a je dobře, že jsou většinou cíleny na úplné začátečníky od nejmenších dětí. Protože komplikované začátky mohou zájemce o moderní technologie poměrně rychle odradit.
Dále se nám líbila stavebnice Boffin magnetic (na stánku 3dsimo – Multilab), která skvělým způsobem vylepšuje původní myšlenku snadného spojování jednoduchých modulů. Domlouvali jsme se i o spolupráci na implementaci některých našich modulů. Bylo by to skvělé.
Samozřejmě jsme se zastavili i na stánku hamíka, kde byla k vidění plně „open-source“ stavebnice Hamík Baby (s pomocí dospělého už pro tříleté děti).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *