O víkendu (10-12/09) se v Praze konal další ročník Maker Faire. Po téměř dvouleté odmlce máme možnost potkat naživo celou řadu zajímavých tvůrců a jejich projektů. Aktivně jsme se minulých ročníků účastnili (i některých mimopražských) a letos se chystáme také. Vřele doporučujeme, přijeďte se podívat, stojí to za to.
Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit a především nadšených a zvídavých lidí. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. Maker je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, kdo se nespokojí s dostupnými věcmi a službami, vytváří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století.
Octopus LAB zde bude také. Děkujeme za hezký „medailonek“, který je k dispozici na Facebooku:
facebook.com/MFPrague/photos/a.399775593775823/1239372973149410/
Minulé ročníky:
Plzeň: octopuslab.cz/pilsen-mini-maker-faire-2019/
Mladá Boleslav: octopuslab.cz/2019/09/
Bratislava: octopuslab.cz/2019/11/
Praha: octopuslab.cz/maker-faire-2019/
OtopusLAB obdržel na Maker Faire Prague 2019 ocenění Maker of Merit!
Některé projekty které bereme s sebou
- Turingův stoj
- Emulátor Intel 4004
- MQTT teploměr
- MQTT klávesnice a displej
- E-ink displej
- Robotická vozítka
- Zdroje a měřící moduly
- a řada dalších
Převažující většina projektů je realizována s ESP32 na vývojových deskách OctopusLAB.
Pokud se chcete i vy stát součástí úžasné komunity makerů v pražském Maker Faire, neváhejte a určitě doražte! Maker Faire Prague je největším kutilským festivalem v Česku. Akce pro celou rodinu, která spojuje kreativitu, umění, řemesla a technologie.
Maker Faire 2021 – jaké to bylo?
Jako vždy skvělé. Kutilové, tvůrci – prostě makeři – bývají zárukou skvělé atmosféry a pozitivní energie. Pro nás je zásadní, že máme možnost se ve dvou dnech potkat s velkým množstvím podobně smýšlejících nadšenců. A jak vystavovatelé tak i většina návštěvníků jistě ocenili skvělou přípravu organizátorů. Alespoň z našeho pohledu vzhledem k situaci proběhlo vše nadstandardně a i touto cestou všem dodatečně děkujeme.
Na našem stánku jste mohli vidět v provozu ESP32 s několika druhy displejů (segmentové LED, RGB maticové LED, e-ink a TFT dotykový). Zájem byl i o robotická vozítka, turingův stroj či emulátor i4004. Stihli jsme zprovoznit i Lightning Network automat s mincovníkem, kde si někteří pokročilejší uživatelé (Agama Point, General Bytes) mohli vyzkoušet druhou vrstvu bitcoinu nákupem za pár desítek korun.
Na naší plně osazenou desku RobotBoard s ESP32 jsme narazili u našich známých z pražského robodoupe.cz! Potěšil nás záměr použít jí v některém kroužku DDM (Domů dětí mládeže).
Na dalších expozicích nás zaujaly některé výborné nápady. Na obrázku vidíte modulární systém brickrknowledge.de/en, který vypadá opravdu zajímavě. Oceňuji možnost stavění i do prostoru a kreativní přístup k propojování, značení i celému konceptu.
Na stánku hwkitchen.cz nás zaujala kolekce několika stavebnic: MAKER BLOCK a Micro:bit TinkerKit od TINKERCADEMY. Vypadají velmi zajímavě a je dobře, že jsou většinou cíleny na úplné začátečníky od nejmenších dětí. Protože komplikované začátky mohou zájemce o moderní technologie poměrně rychle odradit.
Dále se nám líbila stavebnice Boffin magnetic (na stánku 3dsimo – Multilab), která skvělým způsobem vylepšuje původní myšlenku snadného spojování jednoduchých modulů. Domlouvali jsme se i o spolupráci na implementaci některých našich modulů. Bylo by to skvělé.
Samozřejmě jsme se zastavili i na stánku hamíka, kde byla k vidění plně „open-source“ stavebnice Hamík Baby (s pomocí dospělého už pro tříleté děti).