Aktuality

Parallel garden – beta

Projekt Parallel garden („hydroponické pěstování salátu a bylinek v interiéru“) se zase o pěkný kus posunul. Na to, že jsme koncem listopadu 2018 přišli s první variantou: http://www.octopuslab.cz/hydroponie-iot-alfa/ – tak nyní (minimálně měsíc s předstihem oproti plánu) už oživujeme verzi druhou.

Chtěli jsme mít původně trochu delší čas na testování v provozu – ale kluci z PG také nezaháleli a tak pro jejich druhou variantu „boxu“ ladíme i naší verzi IoT monitoringu, tentokrát už doplněnou o „akční“ prvky (ovládání LED pásku a čerpadla)

V Paralelní Polis bod barem, je úplně první – větší verze „21“
Návrh „menší interiérovky“ je 3×3
OctopusLAB – se jako první může pochlubit čerstvým prototypem
„malého experimentálního boxu“.

Zde – druhý den po instalaci – testujeme světlo LED pásků.
Po domluvě nás můžete i navštívit v pražských Vršovicích a podívat se na to dílo.
Jakub – s nadšením konstatuje, že LED pásky svítí krásně a snad i zcela dostatečně.

Celý projekt je v základu koncipován jako open source – to znamená, že v této fázi dáváme k dispozice většinu podkladů, podle kterých si podobný box můžete sami také zhotovit.

Základ – „krabice a hadičky“ původní větší verze:
https://github.com/ParallelGarden/Hydroponics-in-a-box

Naše IoT elektronika, hw, sw, fw, db a web frontend:
https://github.com/octopusengine/octopusLAB_parallel_garden


Zdánlivě jednoduché zadání – se rozrostlo v celou řadu dílčích samostatných projektů
Verze 1 – bylo pouze měření / monitoring.
Verze 2 (i upravená IoT deska) už umí ovládat 12V LED i čerpadlo.

Základem IoT řešení je octopusLAB IoT board > https://www.octopuslab.cz/iot-board/

Časosběr "hydroponických" salátů

V Bitcoin Coffee máme už sklizeno. A to je teprve únor! Podívejte se na naše časosběrné video z první sklizně hydroponicky vypěstovaných salátů. Saláty jsme již na předešlém Enviro meetupu ochutnali a musíme přiznat, že byly vynikající. ✌️Tímto příspěvkem bychom vás zároveň chtěli pozvat na další Enviro meetup s podtitulem Enviro Meetup | Cesta potravin: Kdo si sáhl na Tvé jídlo?, který se odehraje již v tento čtvrtek od 18:00 v horním patře v Institute of Cryptoanarchy.Tak určitě přijď a vejdi ven!

Zveřejnil(a) Bitcoin Coffee dne Úterý 12. února 2019
časosběrné video

PF2019

Dovolím si Všem bastlířům popřát do nového roku spoustu „puzení k tvoření“ a tu a tam intenzivní radostné pocity po probdělé noci plné pokusů a omylů… když jen bezmyšlenkovitě nekopírujete tutoriály a návody a snažíte se přidat něco vlastního – je to větší radost 😉

Na obrázku je krom WS RGB ledek „inteligentní“ sériový display Nextion – a nějaké naše octopus destičky – které nám naše bastlení už skoro rok zpříjemňují… a nějaká ta veteš.

Hydroponie IoT – alfa

Na desce IoTboard testujeme další aplikaci – zatím jednoduchý monitoring „pěstování salátu“ –  projekt, který spustili naši kamarádi z klubu Paralelní Polis.
(hledejte… například akce Enviro Meetup na FB)

V Bitcoin Coffee – pod barovým pultem – už bude co nevidět první sklizeň 21 salátů.

Plánujeme přejít z alfa verze (kdy sledujeme teplotu a intenzitu osvětlení) na verzi beta – která je v Micropythonu a data posílá do cloudové databáze.
Pro zobrazení zatím používáme náš náhled JS – ale právě jsme objevili Google Data Studio – tak uvidíme.

Sledujte zdrojové kódy na:
https://github.com/octopusengine/octopuslab/tree/master/esp32-micropython/_projects/hydroponics-iot

Monitoring 2019/01:
http://www.octopusengine.org/api/hydrop/?sel=device&device=240ac4a9

Další odkazy – inspirace – videa:

úvod do nadšenecké hydroponie:


my tam teda jedeme salát – ale i na houby by takováto lednička byla cool:

Národní technické muzeum – Hamík

Cituji ze stránek hamik.cz
HAM je mezinárodně používaný pojem pro radioamatéra.
HAMÍK je tedy mladý, začínající, budoucí radioamatér.


V sobotu (1 . prosince) se v Národním technickém muzeu v Praze konal „Předvánoční Elektrovíkend Speciál„. Na 12-ti stanovištích se vystřídalo zhruba 40 dětí.

 

OctopusLAB měl připraveno několik speciálních soutěžně-vzdělávacích „atrakcí“. Předvedli jsme náš právě dokončený velký display (na desce UNIboard a BIGdisplay.

Dále jsme měli ukázku jednoduchého zapojení s LED diodou, servem a motorem (na desce ROBOTboard) – v oblasti HARDWARE. A u stolku SOFTWARE jsme předváděli  jednoduchost kódu Micropythonu.

Chtěli jsme zabrousit i do „síťařiny“, zmínit cloud, http-request, sockety (s novou IoTboard – deskou pro internet věcí) ale nebyl čas ani prostor a úroveň dětí byla spíše začátečnická – tak snad navážeme příště.

Honza

PS: více se dočtete v pdf na:
http://files.hamik5.webnode.cz/200000257-d5cb1d6c34/hamikuvkoutek89.pdf

 

Listopadové akce


Radioamatérská burza
Pravidelné „Pražské radioamatérslé setkání“ > http://ok1kfx.sweb.cz/ se konalo 17. listopadu. Potkali jsme pár velmi zajímavých lidí, domluvili nějaké články a prezentace, přikoupili drobnou elektronickou veteš a u stolu č.61 jsme představili naše vývojové desky.


Robodoupě
Pravidelně každý měsíc (první  sobotu) se v budově Matfyzu setkávají „robo-nadšenci“, kterým jsme (10. listopadu) podrobněji předvedli naší ROBOTboard – vývojovou desku určenou pro ESP32 a vhodnou ke stavbě jednoduchého robotického vozítka.
K přednášce o generování pseudonáhodných čísel jsem měl krátký vstup s některými doplněními – ze svého staršího článku o deterministickém chaosu > http://creatores.org/?sel=chaos.


dt lab | PusaLAB
Ve spřátelené „klubovně“ dt lab došlo k zásadnímu rozhodnutí – a provedli jsme trochu zásadnější „refaktorizaci“ kódu v Micropythonu pro ESP32.
Už nyní můžete vidět novou verzi na githubu > https://github.com/octopusengine/octopuslab/tree/master/esp32-micropython

Otevřené středy v PrusaLabu navštivujeme často – chvilku jsme pozorovali „vkládání inteligence“ do malého robota s Raspbery Pi. A na přednášce Makerů jsme přislíbili aktivní účast na dalším setkání.

Honza

Blockly

Pro náš projekt experimentálních a vývojových modulů postupně připravujeme ukázky zapojení včetně zdrojových kódů. Největší zájem je v tuto chvíli o ROBOTboard (vývojovou desku s ESP32) proto  se na ní zaměřujeme nejvíce -> další testy, včetně robotického vozítka R01 jsme ladili pod Arduino_C,  ale postupně přecházíme na Micropython.

A další krok, jak přiblížit programování i začínajícím, je zajímavý projekt Google – Blockly. A jelikož máme v týmu Matěje (z robíci.cz) který je velkým nadšencem tohoto vizuálního programovacího nástroje, rozhodli jsme se i naše základní knihovny „přepsat“ do Blockly – aby se vývoj a testování stal ještě přístupnějším. Odkaz na první pokroky uvedeme již brzy.

Zatím malá ochutnávka verze BloclyBot:
http://new.blocklybot.robici.cz/blocklybot/index.html

a pracovní verze, kde už vzniká blockly-micropython:
https://github.com/ItsMates/ardublockly-micropython

Jak vidíte, celá aplikace běží ve webovém prohlížeči – a z vizuálního návrhu můžete vygenerovat plně funkční kód. Naše hlavní práce spočívá ve „forku“ Python na MicroPython a doplnění i odladění knihoven pro související projekty.

Pomůže nám někdo?

Honza

Modulové schéma základních „mechatronických“ možností ROBOTboard desky:

Soutěž robotů (Kavárny naživo)

Kamarádi z Kavárny naživo uspořádali v Bitcoin Coffee (v pražské Paralelní Polis) soutěž robotů. Náš tým za Octopus LAB měl s ROBOTboard nasazeny dva roboty Octopus R01. (Příhlášeno bylo 10 účastníků, soutěžilo nakonec jen pět robotů)

Náš favorit „jistoty průjezdu“ by to projel pod 30 vteřin – zasekl se 5 cm od cíle.. pak se otočil a jel zase na start – v čase 50 sec byl o pár vteřin lepší, než vítězný pásový robot jedním směrem 😀 stane se.

 

Matěj zkoušel odlehčeného FlashR01 – ale stejný problém – chybělo jedno čidlo.

 

 

Zatím jsme psali program v C (Arduino-IDE) ale už něco zkoušíme i s MicroPythonem.
Mlavní oporou našeho týmu byl Matěj (z robici.cz) – během odpoledne napsal PID regulci a ladili jsme ideální odstup od stěny a průjezdy zatáček. Topologie trati byla totiž známá:

Náš druhý robot (na ilustračním obrázku nahoře), byl by asi nejrychlejší, ale omezený počet senzorů a nedostatek času k odladění nám tentokrát vyhrát neumožnil.

Honza, Matěj, Petr – hlavní tým
Vláďa, Ondra a Ondřej – podpora

 


Základní mechanika a elektronika vychází z nejjednodužšího konceptu ►►

PyLadies v dt labu

Následujících několik čtvrtků bude probíhat pod vedením našeho kamaráda a spolupracovníka Vaška v sesterském LABU (dt lab v Dejvicích) kurzy PyLadies.
(Mezinárodní skupina lidí, kteří se snaží zapojit ženy do komunity kolem programovacího jazyka Python.)

Ukázali jsme účastnicím #tickernator  a naznačili možnosti, co by zvládla zařízení s mikroPythonem. Komunikace přes wifi jako IoT nebo mechatronické pohyblivé části. Děkujeme za pozvání – ještě se uvidíme 🙂

Workshop v PrusaLABu

Už skoro tradičně – ve středu odpoledne – prusalab má den otevřených dveří. Tentokrát jsem byl chvíli i na elektronickém workshopu, který vedl Michal Altair Valášek (na obrázku). Hezky se zhostil předvedení řešení konkrétního a kompletního „problému“ – otevírání elektronického zámku pro únikovou hru.

Za velký přínos považuji setkání s Matějem – spoluautorem projektu robíci.cz
Našli jsme mnoho společných pohledů na dnešní „makery“ / tvůrce a domlouváme několik možností spolupráce. V úterý 18. 9. ho přivítáme na pravidelném hardwarovém meetupu v našem OctopusLABu.

Honza