BOFFIN


Moduly octopus a stavebnice BOFFIN

Někteří naši známí používají v kroužcích elektroniky elektronickou stavebnici Boffin. Když nás oslovili s dotazem, jak by se dala tato stavebnice propojit s nějakým pokročilejším modulem připojeným k internetu, jednu jsme si vypůjčili a zkusili nějaké varianty zapojení. Během druhé poloviny prázdnin jsme se rozhodli trochu zvolnit v náročnosti a seznámit vás s i našimi jednoduchými pokusy.

Výrobce stavebnice uvádí:
Elektronické stavebnice Boffin přináší zcela novou úroveň zábavy pro všechny děti od 8 let. Pomůže pochopit základní principy fyziky i elektroniky, a to hravou formou.
Základem všech projektů je deska, na kterou se jednotlivé součástky jednoduše nacvakávají. V manuálu je popsáno, co by projekt měl dělat a co od něj očekávat. Po sestavení si můžete zkontrolovat, jestli všechno funguje.
Se stávajícími součástkami můžete vymyslet stovky dalších projektů, které nejsou popsány v manuálu nebo můžete kombinovat se součástkami a projekty v jiných stavebnicích.

https://www.agatinsvet.cz/recenze-elektronicka-stavebnice-boffin/

Připravili jsme si pár jednoduchých 3D modelů pro kompaktní mechanické propojení našich modulů se stavebnicí. (Postupně doplňujeme na github/octopusengine/hamik_cz…).
Větší oříšek bylo rychlé elegantní a hlavně spolehlivé připojení vodičů. Jelikož Boffin používá speciální patentky, zkusili jsme, zda neuspějeme v klasické galanterii. Měli jsme představu, že pomocí speciálního pájecího roztoku se nám podaří připájet vodiče, kterými bychom pak mohli připojovat naše moduly. Bohužel jsme zatím neuspěli. Ani přímo v podnikové prodejně Kooh-i-nooru se nám nepodařilo sehnat stejný rozměr, nejpodobnější je vyobrazený „knoflík stiskací nýtovací“ s vnějším průměrem 13,5 mm. Ale vyžadoval by trochu úpravy aby se dal použít. Napište nám, jakou máte zkušenost s rozšiřováním stavebice vy.
My jsme zatím využili mosazná očka a také šrouby M4. Lepší variantou by zřejmě bylo dokoupit si samostatně modré „vodičové“ moduly (například dvojici) a ty si podle potřeby upravit. Ale pro číslicovou techniku (například po komunikaci na sběrnici) patentky nemají úplně ideální spojení. V obvodu tlačítko – Ledka to asi nevadí, nějak s tím „zalomcujeme“ aby to šlo, ale pro připojení integrovaného obvodu s mnoha vývody by to určitě nefungovalo spolehlivě. Od toho jsou ale jiné stavebnice.

Jednoduchá zapojení stavebnice Boffin bývají hezky přehledná a pro úplné základy zřejmě postačí. Jednotlivé řady (100, 300, 500, …) na sebe navazují, dají se kombinovat a součástky se dají dokupovat i samostatně. Další výhodou jsou některé již hotové moduly (zvukové efekty, zesilovač a podobně). Sice údajně umožňuje vytvořit velké množství projektů, ale stále jen na poměrně jednoduché úrovni. Trochu mi také chybělo detailnější (nebo občas alespoň nějaké) vysvětlení, proč je něco zapojeno zrovna tak. I kdyby to bylo nepovinné drobným písmem. Domnívám se, že hlubší pochopení umožní nespoutanější samostatné tvoření.


Přímo jsme samozřejmě mohli využít svítivé diody, spínače či tlačítko, ale stejně jsme měli připojeno i nepájivé pole. Někdy totiž potřebujeme tranzistor nebo kondenzátor navíc a koncept úplně nemíří na číslicovou techniku (hradla, displeje a podobně). Propojení s ESP32, především pak možnost komunikace přes Bluetooth či po internetové síti bylo jistě přínosným rozšířením. Ale pro pokročilejší bastlíře mohou mít význam jen některé vybrané moduly. Stavebnice Boffin je tedy spíš pro mladší (kolem deklarovaných osmi let) nebo pro úplné začátečníky. Pokročilejší si potřebných šest součástek zapojí do nepájivého pole.

Zajímá to i úplně nejmenší 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *