Next step: Electromobility

Aneb Kupujeme elektrický skútr.

Původě se příspěvek (stačil by tweet) měl jmenovat pouze „Máme elektrický skútr za Bitcoiny a dobíjíme ho ze solárních panelů“ a měl vyjít 22. 5. 2020 – na den přesně, kdy jsme si připomenuli desáté výročí „Bitcoin pizza day“: to byl den údajně první bitcoinové transakce za „zboží“, kdy si týpek z Floridy (Laszlo Hanyecz) koupil dvě pizzy za 10.000 BTC. Byl to průlom – místo 30USD někdo zaplatil pochybnými virtuálními penězi, které v té době prakticky NIKDO neznal.

V octopusLABu máme rádi moderní technologie. Někteří naši známí nás nazývají renesančními lidmi a influencery. S bezmála 15 tis. sledujícími na Instagramu na tom možná něco bude.
Pěstujeme zeleninu v autonomím hydroponickém systému, na střeše máme solární panely, longboard s LiOn packem má jen o něco menší motor a třetinovou baterii – ale to je jen sranda do parku.
Letos jsme zkusili používat elektrický skútr, jako „plnohodnotný“ dopravní prostředek po Praze – využíváním služby BeRider.


Teď budu už psát za sebe (Honza Č):
Motorky mě baví a pátým strojem se měl stát (stal? nevím) Ecooter.
Kdo by neznal Alzu – https://www.alza.cz/
Co na té společnosti oceňuji je, že má slušný sortiment v elektronice, že zafungoval hlídací pes (přišlo mi upozornění, že je zboží skladem), že přijímá Bitcoiny (nakonec jsem stroj kupoval na firmu a tam by bylo komplikovanější papírování, takže převod jsem si udělal externě a do firmy vložil už „fiat“). To je tak asi všechno. Snaha o info linku, kde pokaždé odpovídá jiný člověk (telefonem i mailem), kde je neexistující komunikační kanál přímo na prodejnu, a že zjevně skřehotavej zelenej skřet fakt motorky prodávat neumí. Proč? Aktuální stav nejlépe dopisem-popisem:

Otevřený dopis pro ALZA CZ:

Dobrý den –
další neznámé osobě, u které přistál jako horký brambor tento elaborát.

Upřímně – už mě to opravdu přestává bavit!

Za poslední týden jsem v Alze „komunikoval“ snad s tuctem lidí (telefony 5, maily 3, i osobně na pobočce 3) a zdá se, že můj požadavek dovolat se KOMPETENTNí osoby znalé problematiky Vámi prodávaného zboží ECOOTER – je nereálný.
Takový člověk v Alze zjevně neexistuje.

Usuzuji z předchozího toku informací, a především z toho, co jsem včera obdržel. Krabici, která přišla z Číny (o tom jsem věděl), ale krabici,
kterou v ČR – potažmo v Alze – zjevně NIKDO ani neotevřel, aby viděl její obsah? Motorka, ve stavu „postav si sám“ by mě možná bavila, kdyby to bylo ve stylu IKEA. (Tam totiž dávají hezké návody k sestavení)

V krabici nebyl ani náznak po návodu, natož českém.
Papírová bedna – uvnitř opevněná nerezovou docela těžko rozebratelnou konstrukcí, jejíž hrany se ukázaly jako ostré nože!
Taky si umím nechat poslat bednu z Číny – ale právě abych byl tohoto ušetřen, kupuju to v českém obchodě.

Uvnitř – zatím v nedobytné ocelové kleci – v igelitu (poctivě zabalený) polosestavený stroj. (nebudu přehánět, odmontovaná zrcátka, odpojené kabely – pouhé drobnosti za účelem transportu) A víc NIC?
Naštěstí mám telefon na technika prodejce (SK), který mi ochotně popsal, jak si otvevřít prostor pod sedadlem, kde je „dokumentace“ a tak nejspíš i anglický návod, jak si otvevřít prostor pod sedadlem. Otevírá se nezvykle u startování (většinou býval zámek u sedadla) a klíček šel dost ztuha (nechtěl jsem ho zlomit) a i teď, když už vím, jak na to, se otevření podaří na druhý-třetí pokus. Ale podaří, ok, to k Číně patří. Ono se to oběhá – snad.

Pod sedadlem: odpojená baterka, ok
Pytlík s dálkovým ovládáním, anglický stručný manuál, kde se píše, jak se k němu dostat (jak otevřít sedadlo) Výbornej vtip! Fakt, smějeme se tomu s kámošema už druhý den.


Jak uvést stroj do funkčního stavu?
Nějaké česky psané papíry?
Například slibovaný bianko technický průkaz?
Doklad o shodě? Záruční list? To si asi už moc vymýšlím. Začínám v duchu oceňovat úkol České obchodní inspekce (a to jsem z jisté části anarchista).

Je to má pátá motorka nebo skútr, ale tohle mi hlava nebere. Třeba předepsaná lékárnička (povinná a za pár stovek) o ní ani zmínka, že by bylo dobré si jí pořídit (jinde jí tedy dávají) – a já tu jednu mám, ale chtěl jsem psát obecně i pro jiné kupující – což by měl IMO ale zajistit prodejce.
Asi škoda slov. Co mě ale ve finále dostalo:
Podle postupu, který mi sdělil technik na dálku telefonem, jsem připojil baterku a otočil klíčkem – a NIC.
Ono to ani nepojede? Možná vybitá baterka.

Takže vydávám z krabice nabíječku, kde zase strohý anglicky psaný návod – s tím zásadní problém nemám. Tam se píše, že červená led svítí při nabíjení a zelená, když je nabito. Připojím – a oslní mě dvě stále svítící modré LED.
Legrace? Fakt ne. Na nabíječce se dočítám: „Flash light – charge“ – ok, při nabíjení to má tedy blikat, jinak je nabito, asi.
S baterkou se takto několikrát otočím ke skútru, aby byl výsledek stejný: NIC.


Zkusím jejich appku. Třeba uspěji tady, má to být smart a cool. Na účtence je jakési SN a na to ale appka hlásila, že číslo není dobře. Zase pár pokusů, hledám tedy jiné v/na motorce (sice nevím, proč mě to napadlo, ale už improvizuji). A tam tedy je malá ušmudlaná samolepka s nečitelným QR kódem, ale číslo se dá opsat, appka akceptuje, ale tím to končí. NIC.

Ilustrační foto ze stránek prodejce

Nacházím hned několik důvodů k odstoupení od smlouvy, hlavou mi bleskne i nemilá komunikace s ČOIkou? Nepatřím ale do této sorty lidí a ten skútr pořád chci (asi se mi divíte, prostě je to tak, svezl jsem se na něm u prodejce a chci ho – otázka jestli od Alzy)

Co mám tedy udělat pro to, abych byl spokojen – podobně jako ostatní vaši zákazníci, co si koupí varnou konvici, nabíjecí kabel nebo malé rádio? Nebo ti si to také musí sestavit a oživit sami? A to ani nemusí řešit povinné ručení, pojistky, získání SPZ… jsem ve fázi, že neznám ani správné VINko! Ale k čemu když to ani nejezdí, že.

Otázka do pléna:
Dát tomu ještě šanci?


EDIT 20.7.2020
Nakonec jsem to nějak zprovoznil, Alza a hlavní dovozce mi vyšli vstříc při nákupu druhé baterky, a po dvou měsících provozu mám najeto necelých 1500km. Chystám další článek, do kterého připravuji nějaké postřehy a pár grafů nabíjení a vybíjení (prvních deset cyklů)
.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *