hamik180

24. díl – OctopusLAB

Stojíme na rozcestí. Kam dál?

Zanedlouho to bude rok, co jsme se s redakcí časopisu hamík domluvili na pravidelné spolupráci. Možná si vybavíte naše úvodní motto. Jen pro úplnost si připomeňme cíl, kam naše komunita chtěla směřovat:

Chceme propojit elektroniku, internet věcí, robotiku s virtuální realitou a umělou inteligencí. Protože nehodláme uvíznout u „blikání ledkou s Arduinem“, zkoušíme se posouvat ke složitějším zapojením. Námi navržené vývojové a experimentální desky a modely, slouží i jako finálně zapojitelné moduly pro rozsáhlejší projekty nebo jejich části, které výborně pomáhají i při výuce.

OctopusLab – CUBE

Pro potřebu některých složitějších propojení elektroniky a mechatronických částí (motory, serva a podobně), jsme si vytvořili modulární koncept: octopusLab CUBE (krychle).

Úplný základ tvoří dvě bočnice (levá a pravá), které jsou mechanicky spojeny s elektronickými moduly (EDU_KIT1 / EDU_KIT2) nebo jinak (Totem, Merkur, dílky z 3mm plexi, kousky dřeva, plechu…)
Podklady ve formátu stl ke stažení: https://www.thingiverse.com/thing:4560344/files


KUBÍK- modulární robotické vozítko

Na vrcholu našeho několikaletého úsilí je několik projektů (PLC modul, hydroponický systém, řízení závlahy, solární regulátory, monitoring…), ale v tuto chvíli se zaměříme na modulární stavebnici autonomního robotického vozítka. Velkou část jednotlivých komponent už máme navrženu, otestovánu a přichystánu. Postupně zveřejňujeme podklady (3D modely, 2D nákresy pro řezací laser, elektronické zapojení, programové vybavení…) a pokud o to bude zájem, postupně se tomuto konceptu hodláme věnovat i v článcích pro hamíka.

Rádi kombinujeme materiály a snažíme se naše projekty navrhovat s jistou volností, aby existovala jednoduchá možnost, udělat to trochu jinak a třeba i lépe. Chceme v lidech probouzet kreativitu a nebát se moderním tvůrčím způsobem doporučené návody „hackovat“ – hacker (v tom správném a pozitivním smyslu) má detailními znalosti o fungování systému, a proto ho dokáže nejen výborně používat, ale především si ho i upravit podle svých potřeb.
Takže možná vznikne celá řada variant podobných robotických vozítek, ale základem řízení v této verzi je ESP32 s Micropythonem. Pro vyhodnocení obrazu z kamery a pro pokročilejší náznaky umělé inteligence používáme Raspberry Pi.

Využijte moderních možností komunikovat

Snažíme se udržet komunikující okruh nadšenů a vytvořit tak komunitu, která by mezi sebou své dílčí pokroky sdílela. Jenom tak se open-source projekt, který je z velké části financován dobrovolníky, může dál vyvíjet.
Spojte se s námi, možností je celá řada:
Github – programy: github.com/octopusengine/octopuslab
Twitter: twitter.com/LabOctopus
Facebook: www.facebook.com/octopuslabcz
Robodoupě – fórum: forum.robodoupe.cz/
Instagram – foto „kronika“: www.instagram.com/octopusengine/
Thingiverse- 3D modely: www.thingiverse.com/octopus_lab
Napište nám: info@octopuslab.cz
Sledujte, sdílejte, „lajkujte“. Označení „to se mi líbí“ patří mezi nejjednodušší formu podpory projektů i přímo pomáhá při zviditelnění na internetu. Komunikací v diskusních fórech, můžete sami ovlivnit, kam se daný projekt posune. A v neposlední řadě – přispívejte svými vylepšeními. Zveřejňujte fotky svých realizací. Posílejte upravené 3D modely, opravené kousky programů a jakékoli připomínky či podněty.