hamik170

19. díl – OctopusLAB

Open-source – svoboda, spolupráce a sdílení.

Všimli jste si, že popisy u některých nákresů v článcích uvádíme anglicky? Máme k tomu více důvodů. Hlavní je ten, že vyhledávání na internetu patří dnes k základnímu způsobu získávání informací a elementární znalost angličtiny v technickém oboru je tedy nejenom vhodná, ale dokonce nezbytná. Velká část technických slovíček (z elektroniky a číslicové techniky) se přebírá a tak jim často rozumíme bez problémů, ostatní by si měl zájemce o tento obor ve vlastním zájmu postupně osvojit.

Chceme naučit i Vás vyhledávat na cizojazyčných stránkách a také bychom rádi naše materiály zpřístupnili i ostatním. Proto především v programech, které sdílíme, názvy proměnných a poznámky píšeme zásadně anglicky. Programy pro nejmenší nebo jednoduché ukázky mohou být dočasnou výjimkou. Ale svět se v tomto ohledu pozitivně globalizoval a byla by škoda nevyužít zkušeností jiných, nebo dokonce neznat možnost mít k dispozici „hned a zadarmo“ nějakou část jejich mnohahodinové práce.

Nejvíce je to patrno v oblasti počítačového programování. Dnešní rozsáhlé aplikace zřídka vznikají prací jednoho člověka. Víc hlav víc ví, a tak je dobré si na projekt vytvořit tým. Další oblastí zájmů je i svoboda a bezpečnost. Což se u „uzavřených kódů“ těžko ověří.
Už v roce 1985 publikoval Richard Stallman GNU Manifesto, kde vysvětlil, proč hodlá vytvořit operační systém s otevřeným kódem a odstartoval tak hnutí svobodného softwaru. To prosazuje několik svobod – například:

  • svoboda používat program za jakýmkoliv účelem
  • svoboda studovat, jak program pracuje, a možnost přizpůsobit ho svým potřebám
  • svoboda redistribuovat kopie programu
  • svoboda vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita

Zdroj wikipedia – která také pracuje na principu sdílení informací a na tvorbě obsahu se spolupodílí mnoho autorů.
Vycházel jsem i ze skvělých materiálů úžasné české Python komunity, které jsou dostupné na stránkách: https://naucse.python.cz/

Manažeři velkých korporací si ťukali na čelo, že přece „open-source“ (jak se tomu začalo říkat) nemůže fungovat. No a dnes tu máme Linux (operační systém) i Android (populární platforma pro chytré telefony) a skvělý programovací jazyk Python… A nejsou to jen operační systémy, ale celá řada dalších používaných nástrojů:
KiCad – program pro návrh a tvorbu plošných spojů (představili jsme si minule) nebo OPENoffice – plnohodnotná náhrada kancelářského sw, dále OpenSCAD, pro tvoření jednoduchých parametrických 3D modelů, a když už jsme u 3D tak i tiskárny PRUSA vycházejí z OPEN–HW a existují i platformy, kde si můžete stáhnout 3D model: Thingiverse – koukněte například na některé naše příspěvky na www.thingiverse.com/octopus_lab/about.

Github

Dnešní programování je založeno na spolupráci a přehledném „verzování“ (udržování historie změn vytvářením archivovaných verzí) jednotlivých částí programu. Celé týmy programátorů se musí vyznat v tom, co se „na“ projektu děje. Nejoblíbenější aplikací, která takové požadavky zvládá je git. A na internetu na principu gitu pak pracující github (jsou i další platformy, ale github patří stále k nejznámějším).


Toto je náhled stránky jednoho z našich projektů na githubu. Vidíte, že na něm nějakým způsobem spolupracuje 11 lidí (contributors). Za témeř tři roky máme 1624 změn (commits), projekt má 12 dílčích podskupin – větví (branches)
Neuzavírejme se před světem. Open-source je o tvoření a spolupráci… Není to o tom jen brát (tak je většinou vnímán), ale i dávat, přispívat, testovat a spoluvyvíjet. Dejte světu k dispozici i svůj projekt nebo přispějte někomu dalšímu.