EDU_KIT1 – osazení a oživení

Minimální verze – EDU-KIT 1 Basic obsahuje:
desku s plošnými spoji (PCB) ROBOTboard, konektory používáme s roztečí (1″/10) 2.54 mm a to podle potřeby jak „samce“ (piny), tak „samice“ (zdířky).
2x konektor á 15, hřeben, WS 2812 (ws), osmimístný modul sedmisegmentového displeje řízeného obvodem MAX 7219 (na sběrnici SPI).

Osazená deska s variantou připojovacích konektorů, podle potřeby s možností barevného rozlišení – červeně zde máme vstupy (digitální nebo analogové) a černě dva PWM výstupy – například pro serva nebo LED pásky. Další konektory a integrované obvody (expandér či H-můstek) zde nejsou osazeny.

Pájení

K trvalému vodivému propojení používáme mikropáječku, jejíž hrot máme nakloněn k místu pájení (desce) zhruba 45 st. Osvědčilo se nám cín přikládat přednostně mezi prohřátý pájený pin a hrot páječky, cín se pak lépe a rovnoměrněji rozlévá. U kvalitních pocínovaných desek, dobrého cínu a vhodného materiálu „pinů“ se dá dodržet zásada 2-2-2 (t-t-t, kde t je zhruba 1-2 vteřiny, podle teploty páječky a druhu cínu). Jednotlivé časy odpovídají postupně: prohřátí pinu (1), přiložení a odtavování cínu (2) v délce 2-5mm podle potřeby, používáme průměr 0.8-1mm), finální roztavení a spojení (3). Cín (někdy se říká i „pájka„, používají se slitiny cínu s různým obsahem jiných kovů, především olova) na obrázku pro lepší viditelnost máme zobrazen červenou barvou.

Předpokládáme, že páječku jste v ruce už drželi. V tom případě si pouze připomeneme některá doporučení. Správně jsou varianty A (pro oboustranné desky) nebo B (pro desku jednostrannou). Výsledkem je lesklý „sopečný kužel“, který kvalitně spojuje pájený pin s měděnou (pocínovanou) vrstvou na desce plošných spojů. Oboustranný spoj s prokovenou dírkou se většinou pájí lépe. Studený spoj je na C (nespojeno s deskou) a D (nespojeno s pinem. Některé materiály, nebo piny mastné či zoxidované „odolávají“ více.
A pozor na nežádoucí zkrat (na E) – slito cínem, to může být také fatální chyba.

Oživení

V této základní minimalistické verzi by mělo vše fungovat hned po připojení. Zkontrolujte, že máte modul správně orientován (podle náhledu na desce) a můžete připojit napájení (pomocí mikro USB kabelu). Pak můžete otestovat displej, RGB ledku nebo AD vstupy.
Základní tutoriál docs.octopuslab.cz/tutorial-edukit1/ navazuje na předchozí úvodní části Micropython a ESP32.

Možnosti snadného rozšíření

Na desku je podle potřeby možno dále osadit:
– lineární stabilizátor 7805 (nebo podobný spínací) – pro řídící elektroniku (při externím „výkonovém“ napájení jiném, než 5V) a kontrolní LED na 5V (signalizuje funkci zdroje)
– řadič H-můstek L293D – pro dva stejnosměrné motorky (5-8V) nebo serva
– expandér PCF8574 – 8bit / možno použít jako vstupní i výstupní
– budič sběrnice ULN2803 – pro dva krokové motory, pro osm posílených výstupů (například pro přímé spínání relé)

Na obrázku vidíte použití pro robotické vozítko. V popředí je zdrojová část, baterky pod deskou. H-můstek pro ovládání motorů je pod ESP.


Máme s pražském LABu k dispozici ještě několik stavebnic (některé i předosazené) a tak pokud máte zájem, napište nám na info@octopuslab.cz, jaký projekt máte v plánu s EDU_KITem zkusit. Nejlepší nápady odměníme.