OctopusLAB 61
Nahlédnutí pod pokličku
Námi navrhované vývojové a experimentální desky slouží i jako finálně zapojitelné moduly pro komplexní řešení nebo jejich části. Dají se na nich realizovat i jednoduché projekty, které výborně pomáhají při výuce. V současné chvíli jich máme téměř dvacet druhů. Některé si už necháváme i částečně osadit.
Pro rychlé návrhy prototypů využíváme i 3D tisk. Na fotce je část školní sestavy, ze které by mohl být sestaven pojízdný robot s manipulátorem. Takováto stavebnice slouží pro základní seznámení s jednotlivými prvky budoucího robota se zaměřením na motory a serva.
Občas navrhujeme i sofistikovanější zařízení pro průmyslové použití. Na obrázku je PLC (programovatelný automat s ESP32) a LAN modulem. Postupně vznikají další rozšiřující moduly: specializovaná čidla, zobrazovací displeje nebo drivery pro akční prvky.
V Octopus LABu se setkávají i nadšenci se svými retro počítači. Vznikají rozšiřující moduly pro Amigu, Sinclair nebo Atari. Na fotce je sestava od Petra Kracíka, který si „vytunil“ své Atari Portfolio (legendární počítač, kterým v Terminátorovi hacknuli bankomat). Připojil si sériový port a modem (použil naše oblíbené ESP32).
K ESP32 připojujeme i grafické displeje a pro vybrané z nich máme také rozšiřující desku – displays expander. Pro plnohodnotné použití s Micropythonem musíme použít externí modul RAM.
Jelikož jsme nadšenci pro moderní technologie, naší pozornosti neunikly ani digitální peníze (tím máme na mysli bitcoin). Využití mikroplateb přes internet bez nutnosti platit tučné provize bankám jistě najde svoje uplatnění v celé řadě oborů.
Jedním z posledních projektů je LNATM (Bitcoin lightning automated teller machine). Přístoj, který může pracovat i offline. Po vhození příslušného obnosu (v korunách nebo eurech) se na displeji ukáže QR kod, kterým je možno přijmout LN platbu v bitcoinech. Hodí se do míst, kde se opakovaně platí klíčenkou nebo přes QR kód – od festivalů, kde nahradí žetony, po drobné autonomní provozovny.